Hent Pressemeddelelse her
Den dansk producerede LEGO® ChimaTM 4D film, som i 2013 kan opleves i LEGOLAND® parker verden over, kan i løbet af 2013 erobre titlen som den mest sete danske biograffilm nogensinde.
Over 4 millioner. Det er antallet af børn og voksne lige fra Tokyo til Toronto, der i 2013 vil opleve den helt nye LEGO Chima 4D film i seks LEGOLAND parker og hele ti LEGOLAND Discovery Centre verden over. Filmens bagmænd er det aarhusianske produktionsselskab, M2Film, og med premiere i syv lande erobrer den 12-minutter lange produktion med al sandsynlighed titlen som den mest sete danske biograffilm nogensinde.
I LEGOLAND Billund får den nye 4D film premiere ved åbningen af parken den 23. marts. Direktør i parken, Henrik Höhrmann, har smugkigget på det endelige resultat, og han lover, at der venter parkens gæster en forrygende oplevelse:
- Fra første sekund bliver publikum suget ind i det imponerende LEGO Chima 4D univers. 3D effekterne får billederne helt ud i hovedet på publikum, men den 4. dimension med vand, røg og vind trækker dem helt ind. Man mærker vandfaldenes brusen i ansigtet og må dukke sig for løven Lavals sværd, når han svinger det ud i biografsalen, siger Henrik Höhrmann.
4D er langt fra hverdagskost
Selskabet bag filmen, M2Film, er kendt som en af Danmarks største reklamefilmsproducenter, men inden for de seneste år har selskabet satset skarpt på at blive en bemærket spiller på den internationale animationsfilmscene. Selvom LEGO Chima 4D filmen underbygger strategien, er opgavens størrelse langt fra hverdagskost i Danmark.
- En opgave af denne kaliber vil oftest ende ved et større og sandsynligvis amerikansk selskab. Derfor er det en stor ære for M2Film at få lov til at udføre opgaven. Det vidner om, at vi hos M2Film og i Danmark generelt kan løfte opgaver på linje med de største udenlandske producenter. Og så er det jo en sjov tanke, at det nok bliver den mest sete danske biograffilm nogensinde, siger Kenneth Plummer, direktør for M2Film.
4D skal snyde hjernen
Den første skitse til LEGO Chima 4D filmen blev lavet i M2Films lokaler i hjertet af Aarhus tilbage i efteråret 2012, og det foregik på samme vis som ved de første tegnefilmsklassikere tilbage i 1930’erne, nemlig med pen og papir. Mange arbejdstimer senere er skitser blevet til computeranimationer, og slutresultatet er en intens og moderne 4D totaloplevelse.
- Vores fornemste opgave er at skubbe kvaliteten yderligere i vejret, og ikke mindst hæve publikums opfattelse af, hvad en 4D filmoplevelse rummer. Målet er, at ”snyde” hjernen med effekter, der er så fuldendte, at publikum overgiver sig helt og for en stund glemmer både tid og sted, forklarer Kenneth Plummer, direktør i M2Film.
Skubber til kvaliteten
I 4D filmen tager fuglen, Plovar, os med på en rejse i det smukke LEGO Chima univers, hvor dyrestammer bor og kæmper om den magiske energikilde, CHI. Som på enhver anden god udflugt går ikke alt som planlagt, og både overraskelser og farer lurer i horisonten. Oplevelsen bliver understøttet af en række imponerende 4D effekter, der udfordrer sanserne og sender hyl og grin gennem biografsalen.
- Der venter gæsterne en oplevelse, der til tider kommer til at foregå helt ude på kanten af biografsæderne. Filmen er virkelig underholdende for børnene, og det lidt ældre publikum vil kunne lade sig rive med af imponerende naturscener og flotte effekter, siger Henrik Höhrmann.
Ifølge den europæiske filmdatabase, LUMIERE, er den mest sete danske biograffilm Lars von Triers Dancer in the dark fra 2000 med 3.401.037 solgte billetter.
LEGO Chima filmen har premiere i LEGO Studios i LEGOLAND, når parken slår dørene op til sæson 2013 den 23. marts kl. 10.00.
For yderligere information kontakt venligst PR & pressechef Jonas Søndergård på tlf. 7950 1801 eller jonson@LEGOLAND.dk
Fakta om LEGO Chima
Chima universet er endnu nyt for de fleste børn og deres forældre, men i løbet af 2013 vil årets nyhed fra LEGO Gruppen givetvis blive fast inventar på de fleste børns ønskesedler. Universet er henlagt til et fascinerende miljø med flyvende bjerge, øde sletter og frodige regnskove, hvor dyrestammer som løver, krokodiller, ravne, ørne og gorillaer kæmper om den livsvigtige energikilde, CHI.
Fakta om LEGO Studios
LEGO Studios åbnede i 2001. Biografen har plads til 450 gæster, og her vises 4D film af 12 minutters længde.
Alle film er en stor oplevelse med lyd, lys og billede i 3D. Den 4. dimension bliver tilført ved bl.a. vind, sne og regn. Spilletidspunkterne kan ses på show plakaterne i LEGOLAND.
Fakta om M2Film
M2Film er kendt som Danmarks største producent af reklamefilm. M2Film har hovedsæde i Aarhus, imens datterselskaberne Duckling og ”Picture This Studio” ligger i henholdsvis København og Bangkok. M2Film huser i alt 165 medarbejdere på tværs af de tre selskaber.
M2Film råder over en bred vifte af inhouse produktionsfaciliteter til både reklame- og animationsfilm. M2Film er grundlagt af også nuværende ejer, Mads Munk i 1998.
CEO i M2Film er Kenneth Plummer.
Fakta om LEGOLAND Discovery Centre
LEGOLAND Discovery Centrene byder på en farverig og kreativ LEGO verden, hvor interaktion, sjov for hele familien og undervisning går hånd i hånd. Her kan man se, hvordan rigtige LEGO klodser fremstilles, se 4D film, bygge og teste sine egne modeller og meget mere. Alt er samlet under ét tag. I alt er der nu 8 LEGOLAND Discovery Centres – Berlin og Duisberg (Tyskland); Atlanta, Chicago, Dallas/Fort Worth, Kansas City (USA); Tokyo (Japan); og Manchester (UK). I 2013 åbner yderligere 2 LEGOLAND Discovery Centres: Westchester (USA) og Toronto (Canada).